تشدید برخوردهای امنیتی با فعالین سیاسی در شهرهای آذربایجان

همزمان با اول خرداد، برخوردهای امنیتی در شهرهای آذربایجان با فعالین سیاسی شدت بیشتری به خود گرفته است. این روند از اوایل اردیبهشت شروع گشته بود و بنا به اخبار رسیده طی چند روز اخیر تهدید ،بازداشت، احضار و... فعالین سیاسی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.این گزارش فقط منعکس کننده بخشی از وضعیت حاکم بر شهرهای آذربایجان و مناطق تورک نشین می باشد و مطمئنا برخی از اخبار نیز به دلیل محدویتهای موجود در دسترسی به آنها در این گزارش ذکر نشده است.و مطمئنا دامنه تهدیدات،احضار و دستگیری ها در روزهای اخیر بسیار گسترده می باشد و مطمئنا در گزارشات بعدی به آنها اشاره خواهد شد.

تنگ تر شدن حلقه محاصره دانشگاهها:

در روزهای اخیر بر دامنه فشارهای وارده بر دانشجویان هویت طلب آذربایجانی افزوده شده و در این میان تعدادی از فعالین دانشجویی در دانشگاه تبریز از جمله نادر مهد قره باغ ،امین امامی،صمد پاشایی و ناهید بابازاده که پیش از این نیز سابقه ی احضار به کمیته ی انضباطی را داشته و به مدت یک یا دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بودند با مشکل ورود به دانشگاه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مواجه شده اند.گفته میشود این دانشجویان در ازمون کارشناسی ارشد موفق به کسب نتیجه لازم گردیده اند ولی احتمالا همچون دانشجویان ستاره دار سالهای قبلی از ورود آنها به دانشگاه جلوگیری خواهد گردید.

چندی پیش نیز در این دانشگاه سجاد رادمهر دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک با کارشکنی مسئولان این دانشگاه در برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در معرض اخراج از دانشگاه قرار گرفته بود که با تحصن نامبرده و همراهی جمع کثیری از دانشجویان ،مسئولین دانشگاه تبریز با برگزاری جلسه دفاعیه ایشان موافقت نمودند.

همچنین چهار دانشجو بنامهای حجت عراقی ، سلمان عراقی ، سالار ، اکبر عبدالهی که از روز ۲۶ اردیبهشت ماه در شهر خوی دستگیر شده بودند کماکان در بازداشت به سر می برند و از روز یکشنبه 30 اردیبهشت یک دانشجوی هویت طلب دیگر به نام پیام علمقلی لو در این شهر دستگیر شده است که تاکنون از محل نگهداری وی نیز خبری به دست نیامده است.

در ادامه سیاست فشار بر دانشجویان هویت طلب، در آخرین جلسه کمیته نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه اورمیه، نشریه یاغیش به مدیر مسئولی حسین اسدللهی که پیش از این توقیف موقت شده بود لغو امتیاز و از ادامه انتشار نشریه سهند به مدیر مسئولی امید هاشمی بدون ارائه هیچ توضیحی ممانعت شد.

چندی پیش نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت کانون دانشجویان تورک این دانشگاه (بیرلیک) که در چندین سال اخیر با برگزاری برنامه های فرهنگی از جمله کانونهای فعال در سطح این دانشگاه بود ، با تنگ نظری یکی از مسئولان فرهنگی دانشگاه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین شعبه 10دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی حکم حبس یک ساله اکبر پاشایی دانشجوی هویت طلب دانشگاه اورمیه را که به مدت سه سال تعلیق شده بود را قطعی کرد.
در رای صادر شده از طرف دادگاه آمده است: نظر به مجموع اوراق پرونده حکم تجدید نظر خواسته، پس از رسیدگی های لازم مطابق اصول و دلایل موجه با اعمال تخفیفات مناسب و مساعدت قانونی صادر شده است و در این مرحله از رسیدگی، ایراد موجه موثر و مدللی که موجبات گسیختن دادنامه نخستین را ایجاب نماید، به عمل نیامده است. بنا به مراتب دادگاه، مستندا به بند الف ماده 257 قانون آیین دادرسی محاکم عمومی و انقلاب در امور کیفری با درخواست آقای وکیل، دادنامه معترض عنه را تایید می نماید و رای قطعی است.

از دانشجویان هویت طلب در حال حاضر مهدی نوری در حال سپری نمودن دوران محکومیت 2 ساله است و چندی پیش نیز هادی حمیدی شفیق پس از سپری نمودن 17 ماه حبس و با اتمام دوران محکومیت خود آزاد گردید.

صدور احکام و برگزاری دادگاهها:

اواسط اردیبهشت،شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب شهر ری صمد قربانی سپهر از فعالین هویت طلب در شهر بهار استان همدان را به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت ستارخان و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، عضویت و تبلیغ گروه های پان ترکیستی و شرکت در مراسمات غیر قانونی به یک سال حبس محکوم کرد که مدت 5 سال حکم او به حالت تعلیق خواهد بود.

حمید آرغیش (رستمی) شاعر٬ نویسنده و روزنامه نگار آذربایجانی نیز از اواخر اردیبهشت جهت گذراندن دوران محکومیت خود، به زندان خوی فرستاده شده است.
نامبرده سال گذشته در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان خوی به يك سال حبس تعزيری، دو سال تبعيد به بيجار و سه سال ممنوعيت نشر آثار محكوم شده بود.

چندی پیش نیز اولین جلسه دادگاه ۹ نفر از فعالین سیاسی و فرهنگی آذربایجان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۱۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در این جلسه غیر علنی محمد علی دادخواه وکالت عبداله عباسی جوان،بهروز صفری، لیلا حیدری، علیرضا متین پور، جلیل غنی لو، یعقوب سالکی نیا، محمد نصرتی و میر قاسم سیدین زاده و اسماعیل محمدی نیز وکالت صالح کامرانی را بر عهده داشتند.گفته می شود در این دادگاه برخی از متهمان حتی از جانب قاضی رسیدگی به پرونده مورد تهدید واقع شده اند.

در شهر قم حجت الاسلام عبدالعزيز عظيمی قديم ، که در پی احضار به دادگاه ویژه روحانیت این شهر، در این مکان حضور یافته بود، دستگیر و به زندان لنگرود کاشان منتقل شد.
عظیمی قدیم که در سال ۱۳۸۴ توسط دادگاه ويژه روحانيت به اتهام اهانت به حيثيت روحانيت به ۱۰ سال محروميت از پوشيدن لباس روحانيت محکوم شده بود، پس از ابلاغ حکم قطعی در یک نوبت به لحاظ تخلف از حکم دادگاه و پوشیدن لباس روحانیت محاکمه و به تحمل نود و یک روز حبس محکوم می‌گردد. اما وی باز اين حکم را اجرا نکرد و با همان اتهام، بهمن ماه ۸۶ برای بار دوم از طرف دادگاه ویژه روحانیت قم به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

محمدرضا خادم شمس مدیرمسئول هفته نامه لغو امتیازشده صدای ارومیه نیز به دلیل انعکاس خبر منتشره درآینانیوز از سوی اول دادگاه تجدید نظر ارومیه مجرم تشخیص داده شده و به به پرداخت مبلغ دو میلیون ریال جزای نقدی بدل از شلاق محکوم شد.

فیلترینگ و جلوگیری از فعالیتها سایتها و وبلاگها:

در ادامه سیاست فیلترینگ و جلوگیری از بازتاب و انتشار اخبار،دو سایت mytabriz.com و Azoh.net برای چندمین بار فیلتر شدند.

همچنین حامد عطائی مدیر مسئول سایت آینانیوز به اتهام نشر اکاذیب درخصوص شکایت غلامرضا جلیل زاده مدیرعامل آیدانه چالدران از سوی شعبه اول دادگاه تجدید نظر ارومیه ویژه مطبوعات به پرداخت مبلغ دو میلیون ریال جزای نقدی بدل از شلاق محکوم گردید.

احضار،تهدید و بازداشت با فرا رسیدن دومین سالگرد قیام اول خرداد:

جمشید زارعی نویسنده روزنامه های محلی در تبریز و علی صدیقی مدیر مسئول اسبق نشریه دانشجوئی "یورد" سه نفر از فعالینی می باشند که در روزهای اخیر تنها در شهر تبریز بازداشت شده اند.گفته می شود که در شهر تبریز صدها تن از فعالین سیاسی این شهر از جمله مهندس غلامرضا امانی و هدایت ذاکر به اداره اطلاعات این شهر احضار شده اند که در این میان بر اساس اخبار منتشر شده غلامرضا امانی در بازداشت این ادراه به سر می برد.

در این شهر بر اساس گزارشات رسیده امروز(اول خرداد) در پی صدور اطلاعیه هایی مبنی بر تظاهرات اعتراض آمیز جو این شهر حالت نظامی به خود گرفته و تعداد زیادی نیز دستگیر شده اند.که حسن میرزاخانی جوان 21 ساله ،حجت تاروردیان،حمید رضایی،محمد یرهون،احد رضوی و اکبر حسین زاده از آن جمله می باشد.

در شهر ارومیه ائلیاز یکانلی، خدایار تیموری دو نویسنده و فعال دانشجوئی می باشند که در این شهر از جانب نیروهای امنیتی دستگیر شده اند. ائلیاز یکانلی نویسنده روزنامه های محلی در ارومیه قبلا نیز بارها دستگیر شده بود.

بر اساس اخبار رسیده طی چند روز گذشته حدود 150 نفر از فعالین سیاسی این شهر به ستاد عملیات نیروی انتظامی اورمیه واقع در خیابان دوققوز پله (۹ پله)٬ ستاد خبری وزارت اطلاعات واقع در روبروی پارک ملت و ساختمان مرکزی اداره حفاظت و اطلاعات نیروی انتظامی واقع در خیابان البرز اورمیه احضار و مجبور به پاسخگویی به سوالات و امضا تعهد کتبی در خصوص عدم شرکت در اعتراضات یک خرداد گردیده اند.

همچنین تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه اورمیه (نازلی) نیز در میان احضارشدگان مشاهده شده اند. این دانشجویان با هماهنگی حراست دانشگاه به این محل اعزام شده اند.
این در حالیست که صدها تن دیگر بدون احضار به مراکز امنیتی به صورت تلفنی تهدید گردیده اند.

بنا به گزارشهای از صبح سه شنبه ۳۱ اردیبهشت حالت فوق العاده در زندان مرکزی اورمیه اعلام شده و دربهای بند ۱۳ زندان اورمیه (بند سیاسی) بر روی همه زندانیان بسته شده است.
این گزارش حکایت دارد که ارتباط تلفنی با این بند قطع و ملاقات ها نیز لغو گردیده است. مسئولان زندان مرکزی اورمیه در مورد حالت فوق العاده به خانواده زندانیان اعلام کرده اند که این وضعیت فقط برای بند ۱۳(بند سیاسی) بوده و تا پنجم خرداد ادامه خواهد داشت. یکی از بندهای زندان نیز جهت اعزام بازداشتی های احتمالی در روزهای آینده تخلیه شده است.
همچنین دو تن از فعالین حرکت ملی به نام های وحید بهادری و فریدون مهدی پور را به سلول انفرادی منتقل کرده اند.

در شهر میاندوآب (قوشاچای) نیز اوضاع بدین منوال است و طبق اخبار رسیده طی روزهای گذشته حدود 50 نفر از فعالین سیاسی در شهر میاندوآب(قوشاچای) به طور جداگانه به اداره اطلاعات این شهر احضار گشته اند.

بر اساس اظهارات این افراد ماموران اطلاعات از آنها خواسته اند که از حضور در مراسم تظاهرات دومین سالگرد قیام 1خرداد خودداری نمایند.بهبود قلی زاده،جلال کودریلو،داریوش عندلیبیان و علی سلطانی از جمله احضار شدگان می باشند که نامبردگان از امضای تعهد نامه مبنی بر عدم شرکت در مراسمات مربوط به سالگرد 1 خرداد امتناع نموده اند.

گفتنی است که چندی پیش نیز با اجرای حکم دادگاه انقلاب شهر قوشاچای بهبود قلی زاده و جلال کودریلو ناچار به پرداخت جریمه 5 میلیون ریالی شدند.

لازم به ذکر است که شاهين حسنی، شاهرخ فرامرزي، عين اله آهنگري، مصطفي دولتخواه، امير آقازاده، مرتضي لك، بهكام محمدي، ولي الله ظهرابي نیز در روزهای گذشته از جانب ماموران اداره اطلاعات قوشاچای تحت فشار قرار گرفته اند.